Ból Głowy i Migrena - objawy, charakterystyka i leczenie bólu.

Ból glowy jest opisywany jako nieokreslony, nieobiektywny przejaw odznaczajacy sie poajawianiem sie odczuwania bólu umiejscowionego w obszarze glowy. Oddzialywanie tego bólu jest odczuwalne na skórze glowy jak i w glebi czaszki, jego dzialanie potrafi przenosic sie na twarz, zeby, skronie lub okolice oczu. Ból glowy jest czynnikiem nad, którym najczesciej rozwazaja specjalisci zajmujacy sie leczeniem bóli.

Ból glowy i migrena - rodzaje ich wystepowania...


Bóle glowy odznaczaja sie sporym zróznicowaniem ze wzgledu na ilosc czasu przez jaki moga sie utrzymywac oraz poziomem nasilenia od lekkiego do bardzo intensywnego. Jak pewnie wielu z was wie wystepuje duzo rodzajów bólu glowy, a ich klasyfikacja nie jest taka prosta. Róznorodnosc czynników ktore moga wywolywac ból glowy jest tak duza, ze ciezko wyznaczyc jakies konkretne grupy. Z biegiem czasu gdy bóle glowy, przyczyny ich wystepowania i charakter w jakim sie one pojawialy byly badane i skrzetnie analizowane udalo sie podzielic ten odjaw na dwie grupy. Tak wiec mozemy wyróznic ból glowy zwany wtórnym i ból nazywany pierwotnym. Wtórny ból glowy to najczescie wynik przechodzenia choroby. Leki przeciw chorobowe skutecznie potrafia poradzic sobie takze z owym bólem glowy. Bóle objawiajace sie w okresie gdy jest sie bez posilku czy na przyklad bóle glowy zwiazane z grypa lub porzeziebieniem bywaja dosc nieprzyjemne, sa klasyfikowane do wtórnych lecz ich wystepowanie nie jest jeszcze powodem do zmartwien. Z posród wtórnych bóli glowy mozna wymienic takze takie, które sa niebezpieczne dla czlowieka i moga zagrazac nawet jego zyciu. Bóle wtórne bardzo niebezpieczne dla zycia to miedzy innymi krwotoki wewnetrzne, udary mózgu i rózne infekcje. Bóle glowy z grupy pierwotnych sa trudne do opisania gdyz nie da sie wskazac w nich konkretnego powodu ich powstawania. Migrenowe bóle glowy lub napieciowe bóle glowy sprawiaja, ze zycie czlowieka bywa przykre ze wzgledu na okresowo powtarzajace sie, dosc mocne bóle. Na dzien dzisiejszy bóle migrenowe i napieciowe leczone sa jedynie poprzez usuwanie objawów zas przyczyny ich powstawania sa ukryte wiec nie jest tak latwo zapobiegac ich wystepowaniu. Do grupy bóli pierwotnych zaliczyc nalezy jeszcze szeroka pod wzgledem podzialu na rózne odmiany neuralgie nerwowa, gdzie zle, patologiczne dzialanie nerwów przyczynia sie do powstawania wielu czasami naglych przypadlosci. Uszkodzenia w przewodzeniu nerwów w tym przypadku obejmuja nerwy obwodowe.

Ból glowy i migrena - co powoduje tego typu bóle?


Chcac wyznaczyc i opisac czynniki powodujace powstawanie bólów glowy nalezy zwrocic uwage na cale zycie czlowieka, na wszystkie nawet najmniejsze z pozoru nieistotne sprawy. Ból glowy moze byc wywolany zwyklym przemeczeniem wzroku, zapaleniem zatok nosowych lub skroniowych. W sytuacjach gdy ból pojawia sie na skutek mechanicznego urazu wtedy przyczyna jest jasna lecz nie wyszystkie przypadki takie sa, a wtedy mozliwosc wyjasnienia i znaleznienia glownego powodu bólu nie jest juz mozliwa poniewaz determinant wywolujacy ból mogl juz ustac, zaniknac. Bóle wywolywane sa na skutek podraznienia receptorów bólowych obwodowych, czyi tak zwanych nocyceptorów. W normalnej, prawidlowej sytuacji ludzki organizm próbuje zwalczyc przyczyny bodzców bólowych jednak niekiedy zdaza sie tak, ze miejsca przewodzace ból same zostaja pouszkadzane albo w wyniku zaburzen wysylaja bledne odpowiedzi, reakcje. Patrzac na ogol unerwienia glowy pod wzgledem odczuwania bóle jest wzglednie niewiele miejsc, które sa wrazliwe na ten bodziec. Na ból wrazliwa jest skóra glowy, zakonczenia i rozjscia duzych naczyc tetniczych, opona twardai jej zatoka a takze sierp mózgowy. Reszta glowy nie jest tak zewnetrznie unerwiona jak te wyzej wspomniane struktury. Najbardziej unerwione pod katem odczuwania bólu glowy sa konce nerwu trójdzielnego, przekazujaca ból z szyi i glowy ogoniasta czesc jadra trójdzielnego i odpowiedzialne za formowanie odczuc bólowych obwody wewnetrzne mózgu. Zjawisko lzawienia oczu, czy kataru tudziez zatkanego nosa swiadcza o autonomicznych objawach bólu glowy, który zaliczany jest do grupy trójdzielno-autonomicznych. Ma to zwiazek z podraznianiem wlókien nerów czaszki przywspólczulnych. Jest takze mozliwosc, ze ból glowy wywolywane jest przez próby maskowania depresji, a owy ból glowy jest wtedy zaslona dla dla tak zwanej depresji maskowanej.

Ból glowy, a wywiad informacyjny...


Wywiad z osoba, która cierpi na bóle glowy jest glownym zabiegiem dajacym informacje na temat charakteru bólu i tego gdzie szukac jego przyczyn. W zwiazku z tym, ze malo jest czynników, ktore mozna zmierzyc, a uzyskany pomiar da odpowiedz gdzie lezy problem wywiad badawczy jest operacja dajaca najwiecej informacji o konkretnym przypadku. Przeprowadzajac wywiad nalezy w szczególnosci pamietac o pytaniach o charakter bólu i okres w jakim sie on pojawia, jego sile i sposób czucia, czynniki wspólistniejace, sytuacje poprzedzajace ból, historie chorób i ich leczenia, rodzinne uwarunkowania i choroby w tym zwiazane z bólem glowy, pytania dotyczace charakteru pracy i warunków w jakich jest ona wykonywana.